Blog

Baştan Çıkaran Modern Koltuk Takımları Nasıl Seçilir?

Günün en çok vakit geçirdiğimiz alanı salonlarımız. Mobilya seçimlerimizde her zaman hem rahatlığımızı hem de evimizin şık halini korumamız çok kolay olmayacaktır. Modern tasarımlar ile artık evlerinizde çabasız bir şıklık ve rahatlık yakalayacaksınız. En çok vakit geçirdiğimiz misafirlerimizi ağırladığımız salonumuza modern koltuk takımları ile farklı bir hava katmak çok daha kolay hale gelecek.

Salonunuzu Baştan Yaratın

Modern tasarımlar artık revaçta. Bir koltuk takımı seçerken ön planda olan her ne kadar rahatlık da olsa görünüm ve tasarımı rahatlık kadar önemli hale gelmiş durumda. Göz dolduran tasarımlar, modern koltuk takımları evinizi şık ve modern gösterirken sizi mutlu edecek.

Özellikle en çok tercih edilen ağaçlardan olan ceviz ağacından yapılmış tasarımlar ile salonlarınızı baştan yaratacaksınız. Trend bir çizgi yakalamanıza yarayacak keten ve sentetik kumaşlar oldukça tercih edilir olacak bu yıl. Keten kumaş özellikle yaz ayları için ideal olacaktır. Özellikle pamuk oranı yüksek kumaşlara yönelirseniz mobilyalarınız uzun süre sapasağlam sizinle olacaktır.

Konforlu ve Modern Koltuk Takımları

Konfor her ne kadar önemli olsa da renk ve tasarımda bir o kadar ön plana çıkıyor mobilya seçiminde. Modern koltuk takımları ile hem rahatlık hem de tasarım ihtiyaçlarınızı karşılayacak seçimler yapabilirsiniz. Deforme olmuş, renkleri solmuş koltuklar ve yıpranan süngerler… Hiç kimse evinde bu görüntüyü görmek istemeyecektir. Mobilyalarınız ne kadar şık ve güzel olursa olsun böyle bir görüntü tüm o güzelliği alıp götürecektir. Bu nedenle en özenli ve dikkatli olacağımız seçim koltuk takımlarımız olacaktır. Evimizin güzelliğini ön plana çıkartacak en çok vakit geçireceğimiz alan olarak hem gözümüze hem de konforumuza hitap etmesi oldukça önemlidir.

Koltuk Modelleri ve Çeşitleri Nelerdir?

Koltuk modeli seçerken tasarım ne kadar önemliyse ihtiyaçlarımıza da hitap etmesi bir o kadar önemlidir. Önce ne istediğimize karar vermemiz gerekmektedir. Rahatlık mı arıyoruz yoksa trend olması yeterli mi? Ya da her ikisini de istiyor olabilirsiniz. O halde modern koltuk takımları çeşitleri nelermiş birlikte bakalım;

Chesterfield koltuk takımı. Bu takımın aslında geçmişi tarihi bir kişiliğe dayanıyor. 18. yüzyılda 4. Chesterfield kontunun isteği üzerine tasarlanan bu koltuk ilk amaçlanan rahatlık oluyor. Kapitone dikişleri, kıvrımlı hatları ile vücudunuza daha rahat uyum sağlayacak ve diğer koltuklardan farkı bu olacaktır.

Camelback koltuk takımı. Rahatlığı ile ön plana çıkan koltuk takımlarında bir tanesidir Camelback. İngiliz mobilya tasarımcısı Thomas Chippendale’ın tasarımı ile ortaya çıkmıştır. Sırt bölgesinin kıvrımlı olması deve hörgücü ismini almasına neden olmuştur.

Tuxedo koltuk takımı. Bir iç mimar tasarımı olan Tuxedo koltuk takımları adını New York’ta bulunan Tuxedo Park’ından almıştır. Chesterfield koltuklara benzeyen bu modern koltuk takımları geometrik çizgileri ve şık görünümü ile oldukça tercih edilir bir koltuk takımı olmaktadır.

Cabriole koltuk takımı. Oturan kişiyi sarması adına kıvrımlarla tasarlanmış bu koltuk takımı oldukça şık ve zarif görünümü ile salonlarınıza renk katacak ve bulunduğu ortamı güzelleştirecek.

Lawson koltuk takımı. Bu koltuk takımında sırt minderi koltuğa sabit değildir. Ünlü finansçı için 20. yüzyılın başında tasarlanmış olup birçok farklı tarzıyla oldukça popülerdir.

Bridgewater koltuk takımı. Oldukça zarif ve şık olan bu koltuk takımları ile günümüzde sıklıkla karşılaşmaktayız. Sırt bölgesi yüksek ve kavislidir bu nedenle en dikkat çekici özelliği de bu olmaktadır.

Knole koltuk takımı. Banklara benzeyen bu koltuklar küçük ve dar alanlar için oldukça ideal olacaktır. Düz çizgileri ile oldukça klasik olan bu koltuk takımları yüksek sırt bölgesi ile de oldukça rahatlık sağlamaktadır.

Chaise Lounge koltuk takımı. Uzun sandalye anlamına gelen bu koltuk takımları uzanma koltuğu olarak da bilinmektedir. Tek kişilik olup özellikle kendine ait özel alan yaratmak isteyen kişilerce sıklıkla kullanılabilir.

Divan koltuk takımı. Türk modeli olarak da bilinen bu modern koltuk takımları her türlü iç mekana uygundur. Çift işlevi olup hem koltuk hem de yatak olarak kullanımı ile alternatif yaratabilirsiniz.

Koltuk Takımı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Evin en sık kullanılan alana yapılacak bu tercih çoğu kişi için oldukça önemlidir. Yapacağımız tercih için uzunca süre düşünüp yapacağımız seçimin belki de yıllarca bizimle olacağını unutmamak gerekir.

Öncelikle evinizi ve alanınızı iyi tahlil etmelisiniz. Ne istediğinize karar verip ona göre seçimler yapmalısınız. Evinizin geniş gözükmesini istiyorsanız farklı model ve renkleri tercih edecekken küçük bir alanı doldurmak istiyorsanız farklı tercihler yapmanız gerekecektir. Büyük bir alana sahipseniz koyu renklere, küçük bir alanı dekore ediyorsanız açık renklere yönelebilirsiniz diyecek iç mimarlar.

Koltuk takımı seçerken kumaşına ve dokusuna da dikkat etmenizde fayda var. Yıllarca sizinle kalacak koltuklarınızın temizliği rahat olmalı aynı zamanda terletmeyen yumuşak kumaşlar tercih etmelisiniz.

Bir diğer iç mimar önerilerinden bir tanesi ise koyu renk koltuk takımları tercih etmek istiyorsanız aksesuarlar ve duvar renginde tam tersi bir tercih kullanmanız yönünde. Açık renkli eşyalar ve duvar ile kontrast yakalayıp alanlarınızı daha şık gösterebilirsiniz.

En Uygun Fiyatlı Modern Koltuk Takımları

Her bütçeye uygun olarak bulabileceğiniz birçok çeşidi ile modern koltuk takımları her kesime hitap edecek modelleri ve fiyatları ile sizinle birlikte. Farklı modeller ve her bütçeye uygun fiyatları ile salonlarınız güzelleşirken bütçeniz sarsılmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir